Zajęcia terenowe klas mundurowych

Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku przy wsparciu Starosty Prudnickiego, w ramach projektu „Razem dla Bezpieczeństwa”, pod opieką nauczycieli majora Krzysztofa Kopczyńskiego i Tadeusza Stacha, od kilku lat organizuje zajęcia z terenoznawstwa i topografii terenu, gdzie młodzi adepci sztuki wojennej uczą się posługiwać busolą i mapą.
W dniu 19 października 2019 r, 14 uczniów z pierwszych i drugich klas o profilu mundurowym uczestniczyło w wycieczce pieszej do Dębowca. Trasa wiodła przez las przy „starym klasztorku”, byłej prochowni i dalej duktem leśnym koło kopalni kruszcu w Dębowcu aby po 7 km marszu osiągnąć cel w lesie. Zajęcia takie rozwijają zmysł orientacji w lesie, uczą określenia położenia obserwując otaczającą przyrodę, młodzież poznaje podstawy survivalu. W trakcie marszu każdy uczestnik musi wyznaczyć kilkadziesiąt razy azymut marszu porównać go z położeniem na mapie i dotrzeć do celu.

Wspólny marsz skończył się rozpaleniem ogniska. Po tak wyczerpującym marszu pieczona kiełbaska wspaniale smakuje i nikt nie grymasi z powodu braku wygód.

W ten piękny jesienny dzień, po powrocie, młodzież zadeklarowała chęć uczestnictwa w kolejnym marszu, tym razem w bardziej ekstremalnych warunkach, zimą. Oby ich zapał do zimy nie zmalał!

Gratulujemy uczniom wytrwałości i super atmosfery.